Wykonujemy profesjonalne obliczenia stosując modele obliczeniowe 3D konstrukcji.
Wykorzystujemy modele BIM konstrukcji do tworzenia projektów.
W naszym biurze inżynieryjnym mamy na uwadze bezpieczeństwo pożarowe, wykonujemy szczegółową analizę i obliczenia konstrukcji budynku, aby zapewnić jej odporność na działanie wysokich temperatur wynikających z pożaru, co jest kluczowe dla zachowania integralności strukturalnej obiektu i bezpieczeństwa jego użytkowników w przypadku ewakuacji.
Z naszych projektów powstało wiele realizacji budynków CLT.
Dobrej jakości projekt jest mocnym fundamentem jakości budowy.
Aby oszacować wartość budowy dla Wykonawcy, Inwestora, przygotowaliśmy specjalną ofertę
Projektujemy konstrukcje żelbetowe stosując normy europejskie EC.
Projektując dla partnerów zachodnich, stosujemy krajowe załączniki tych krajów.
Projektujemy konstrukcje drewniane (CLT, KVH, BSH, C24) eksponowane na bezpośrednie działanie ognia.
Obliczenia obciążeniem pożarowym wykonujemy dla wszystkich elementów konstrukcji.
Kształtujemy nasze rozwiązania (połączenia, konstrukcja), aby zapewnić optymalną wytrzymałość na ogień całej konstrukcji i jej elementów.
Dbamy o optymalną pracę konstrukcji i jej ostateczny koszy realizacji.
Potrafimy łączyć konstrukcje CLT z innymi typami konstrukcji (np konstrukcje tradycyjne, konstrukcje stalowe, konstrukcje drewniane).
Poznaliśmy większość systemów CLT w Europie.
Dzielimy się naszym doświadczeniem z Wykonawcami. Adaptujemy rozwiązania technologiczne, materiałowe i konstrukcyjne pod wymagania i potrzeby Wykonawcy.
Adaptujemy istniejące konstrukcje żelbetowe/stalowe/drewniane/tradycyjne na konstrukcje CLT. Potrafimy przeprojektować każdy układ nośny budynku na system CLT.
To elementy nośne budynku składające się z wielkowymiarowych, pełnych drewnianych paneli CLT. Panele CLT powstają przez krzyżowe połączenie drewnianych warstw ze sobą.
Panel CLT zbudowany jest z nieparzystej ilości drewnianych warstw. Warstwy panelu to świerkowe deski, które łączone są krzyżowo ze sobą za pomocą klejów. Deski wzdłużnie łączone są na mikrowczepy- wczep palcowy ang. finger joint.
W zakładzie produkcji, przy udziale prasy technologicznej, warstwy panelu są dociskane tworząc element budowlany- panel CLT.
Panele CLT produkowane są w zakładach produkcyjnych głownie na terenie Europy zachodniej. Każdy zaklad składa się z części produkcyjnej i części magazynowej.
Panele CLT produkowane są jako wielkoformatowe elementy budowlane:
Przy pomocy maszyn CNC, panele CLT są obrabiane i docinane na wymiar. Również otworowanie i frezowanie elementów CLT odbywa się z dużą precyzją. Wszystkie prace wykonywane są w zakładzie prefabrykacji przy pomocy maszyn CNC. Każdy panel CLT jest wyzpoziomowany z zachowaniem prawidłowej geometrii kątów i wymiarów.
Powierzchnia warstw panelu CLT produkowana jest w różnych jakościach wizualnych.
Wyróżniamy trzy podstawowe jakości wizualne powierzchni paneli CLT:
Poszczególne panele CLT montujemy bezpośrednio na budowie. Na przygotowany fundament budynku, montujemy elementy konstrukcji CLT: panele ścienne, panele stropowe i dachowe. Montaż paneli CLT na budowie za pomocą łączników i złączy metalowych lub aluminiowych do drewna (tzw. suchy montaż). Konstrukcja budynku z elementów CLT charakteryzuje się wysoką jakością technologii z zachowaniem wymiarów geometrii budynku oraz wypoziomowanymi powierzchniami. Konstrukcje CLT moża swobodnie łączyć z elementami konstrukcji stalowych, żelbetowych, tardycyjnych.
Konstrukcje obiektów budowlanych mogą składać się wyłącznie z konstrukcji drewnianych CLT. Pełne panele CLT na ściany, stropy, dachy.
Konstrukcje szkieletowe (belki, słupy, ramy portalowe, wiązary) stosujemy jako wsparcie konstrukcji CLT.
Zazwyczaj stosujemy konstrukcje szkieletowe drewniane:
Jeżeli elemnty drewniane są niewystarczające, mają przekroczoną nośność lub ugięcia, stosujemy elementy szkieletowe stalowe gatunku S235 i S355.
Potrafimy łączyć konstrukcje CLT z konstrukcjami szkieletowymi. Mamy duże doświadczenie przy projektowaniu obiektów złożonych. Potrafimy technologicznie "ukryć" elementy szkieletu w konstrukcji CLT, tak aby belki lub słupy były niewidoczne dla użytkownika.
Budownictwo CLT charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami fizyki budowli. Można śmiało powiedzieć, że CLT to ciepłe ściany, stropy i dachy.
Zalety elementów CLT to bardzo dobre właściwości fizyki budowli jak: