Domy CLT to nowoczesna technologia wznoszenia budynków. Elementy budynku zbudowane są z pełnych masywnych drewnianych paneli CLT (cross laminated timber- drewno klejone krzyżowo).
Budynki CLT mają wszechstronne zastosowanie:
Budynki CLT charakteryzują się bardzo dobrymi właściwościami:
To materiał budowlany wykonywany w zakładach produkcji na terenie Europy zachodniej.
Panel CLT zbudowany jest z nieparzystej ilości drewnianych warstw. Warstwy panelu to świerkowe deski, które łączone są krzyżowo ze sobą za pomocą klejów. Deski wzdłużnie łączone są na mikrowczepy- wczep palcowy ang. finger joint.
W zakładzie produkcji, przy udziale prasy technologicznej, warstwy panelu są dociskane tworząc element budowlany- panel CLT. Otworowanie pod instalacje i otwory na stolarkę wykonywane są w zakłądzie prefabrykacji.
Panele CLT produkowane są w zakładach produkcyjnych głownie na terenie Europy zachodniej. Każdy zaklad składa się z części produkcyjnej i części magazynowej.
Panele CLT produkowane są jako wielkoformatowe elementy budowlane:
Poszczególne panele CLT montujemy bezpośrednio na budowie. Na przygotowany fundament budynku, montujemy elementy konstrukcji CLT: panele ścienne, panele stropowe i dachowe.
Montaż paneli CLT na budowie za pomocą łączników i złączy metalowych lub aluminiowych do drewna (tzw. suchy montaż).
Domy i budynki CLT to energooszczędne rozwiązania w budownictwie. Domy CLT charakteryzują się bardzo dobrymi właściwościami izolacyjności termicznej i szczelności budynku.
Panele CLT zapewniają bardzo dobre parametry przegród budowlanych (ściany, stropy, dachy):
Panele CLT to pełne drewniane elementy na ściany, stropy i dachy. Drewno jest "ciepłym materiałem" i bardzo dobrym izolatorem. Dzięki technologii CLT ciepło nie będzie szybko uciekało z budynku co przekłada się na energooszczędność w użytkowaniu domu z CLT.
Pełne drewniane panele CLT akumulują ciepło wenątrz przgrody. Domy CLT bardzo szybko się nagrzewają i oddają ciepło. Dzięki temuvoszczędzamy na zużyciu energii do ogrzania budynku. Elementy z pełnych paneli CLT szybciej się nagrzewają (akumulują ciepło) od tradycyjnych ścian np murowanych. Dzięki temu ściany/dachy CLT szybciej oddają ciepło co ma duży wpływ na energooszczędność obiektu i komfort w użytkowaniu (mikroklimat).
Panele CLT zapewniają szczelność budynku. Z uwagi na brak połączeń różnych materiałów do budowy domu, eliminujemy mostki termiczne występujące w budownictwie tradycyjnym (np oparcie stropu betonowego na ścianie murowanej). Wszystkie elementy w technologii CLT zbudowane są z ciepłego i tego samego materiału. Technologia CLT łączenia poszczególnych elementów ze sobą dodatkowo zabezpiecza budynek przed utratą szczelności budynku.
Drewno jest materiałem otwartym dyfuzyjnie. Materiały otwarte dyfuzyjnie charakteryzują się wysoką przepuszczalnością powietrza. Ten parametr ma pozytywne znaczenie przy wymianie powietrza wewnątrz pomieszczeń. Zapewnia dobry mikroklimat budynku dla człowieka.
Pełne panele drewniane CLT na ściany, stropy, dachy zapewniają stały ruch powietrza wewnątrz budynku. Mieszkanie w domu z paneli CLT ma duży wpływ na zdrowie użytkowników m.in.: zapobiega chorobom sercowo- naczyniowym, obniża wpływ alergii jak również redukuje poziom stresu
Domy CLT zapewniają stabilną i wytrzymałą konstrukcję budynku. Nie są to elementy budynków szkieletowych. Konstrukcje CLT to pełne drewniane masywne tarcze (panele) na konstrukcje budynku.
Pełne panele CLT stosujemy na elementy konstrukcji budynku:
Elementy nośne CLT posadawiamy bezpośrednio na płycie fundamentowej żelbetowej lub tradycyjnie na ławach i stopach fundamentowych.
Panele CLT charakteryzują się dużą wytrzymałością materiału i sztywnością konstrukcji. Elementy CLT projektujemy dla budownictwa mieszkalnego (jedno i wielorodzinne budynki) jak również dla budynków biurowych i użyteczności publicznej.
Budynki CLT spełniają wymagania warunków technicznych:
Konstrukcje CLT możemy łączyć z innymi elementami nośnymi budynku np: z belkami stalowymi, z belkami żelbetowymi.
Panele CLT mogą stanowić uzupełnienie konstrukcji tradycyjnej np: konstrukcja żelbetowa lub tradycyjna budynku ze stropami panelowymi CLT.
Elementy domów CLT produkowane są w zakładzie prefabrykacji.
Otrzymujemy precyzyjne elementy z otworowaniem jak również stabilną cenę naszego zamówienia.
Jednolita technologia zapewnia proste rozwiązania na placu budowy.
Jeden materiał na ściany, stropy i dachy.
Brak połączeń technologicznych różnych materiałów na budowie w porównaniu z tradycyjnym budownictwem.
Brak mokrych połączeń zapewnia szybką realizację budynku.
Wszystkie elementy budynku produkowane w jednym zakladzie.
Prosta i szybka logistyka elementów na plac budowy.
Duża naturalna dostęność materiału do produkcji paneli CLT.
Brak powiązań logistycznych i technologicznych z innymi materiałami.
Realizacja domu CLT nie jest uzależniona od zewnętrznych czynników jak w budownictwie tradycyjnym.
Panele CLT montowane są na budowie w kilka dni.
Montaż paneli CLT na budowie za pomocą łączników i złączy metalowych lub aluminiowych do drewna (tzw. suchy montaż).
Brak mokrych połączeń na budowie powoduje szybkie tempo wznoszenia budynku
Czysty i przyjazny plac budowy dla Inwestora- wizytówka dla Wykonawcy.
Możliwość nie wykańczania od wewnątrz paneli CLT- jakość wizualna paneli CLT pozwala na skrócenie budowy budyku do minimum.
Lekki ciężar konstrukcji CLT wpływa na obniżenie kosztów związanych z posadowieniem budynku.
Domy i budynki CLT charatkeryzują się nowoczesnymi rozwiązaniami z zakresu budownictwa i inżynierii lądowej jak również zapewniają wysoki standard inwestycji.
Przykłady budynków wykonanych z CLT obejmują zarówno nowoczesne domy mieszkalne, jak i skomplikowane konstrukcje przemysłowe. Domy premium CLT oferują luksusowe wykończenia i unikalne projekty, które spełniają najwyższe standardy estetyczne i funkcjonalne. W praktyce, mogą być one dostosowane do indywidualnych potrzeb klientów, pozwalając na realizację nawet najbardziej wyrafinowanych koncepcji architektonicznych.
Nowoczesne rozwiązania w budownictwie:
Wysoki standard budynków CLT
Powierzchnia warstw panelu CLT produkowana jest w różnych jakościach wizualnych.
Wyróżniamy trzy podstawowe jakości wizualne powierzchni paneli CLT:
W procesie projektowania wykorzystuje się modele obliczeniowe 3D oraz normy europejskie EC. Modele 3D pozwalają na rzeczywiste odwzorowanie pracy konstrukcji, jej optymalizację i poprawne zaprojektowanie.
Do obliczeń stosuje się metodę elementów skończonych (MES), a projekty obejmują zarówno fundamenty, jak i pełne konstrukcje budynków.
Tworzone modele BIM konstrukcji budynków ułatwiają komunikację między architektem, a wykonawcą oraz inwestorem. Modele te są udostępniane w formatach dwg, pdf, model ifc oraz model sketchup, co zapewnia szybki czas wdrożenia. Dokumentacja projektowa obejmuje rzuty, przekroje, detale montażowe oraz zestawienia materiałowe.
Budowa domu rozpoczyna się od stworzenia dokładnego projektu, który następnie przekształcany jest w wizualizację 3D. Model przestrzenny jest obrabiany cyfrowo przez maszyny CNC z milimetrową dokładnością, co zapewnia precyzję i zgodność z projektem. Elastyczność systemu CLT pozwala na tworzenie projektów dostosowanych do indywidualnych potrzeb klienta, uwzględniając wymagania dotyczące izolacji cieplnej i akustycznej oraz wytrzymałości statycznej budynku.
Montaż domów CLT odbywa się na placu budowy. Panele CLT są dostarczane w pełni gotowe i precyzyjnie przycinane. Wyspecjalizowane firmy budowlane za pomocą dźwigów ustawiają je na przygotowanej, odizolowanej podwalinie, która jest posadowiona na fundamencie płytowym lub ławie fundamentowej. Następnie są one łączone ze sobą za pomocą wkrętów ciesielskich, zapewniając trwałość i stabilność konstrukcji. Domy modułowe CLT mogą być również łączone z innymi typami konstrukcji, a to pozwala na elastyczne projektowanie i dostosowanie do specyficznych wymagań klienta.
Współpracujemy z architektami i wykonawcami na terenie Kraju. Tworzymy wysoką kulturę zawodową, rozszerzając wiedzę i zakres stosowania konstrukcji tradycyjnych, żelbetowych i drewnianych.
Zapraszamy do zapoznania się informacjami na naszej stronie na temat technologii żelbetowej i technologii drewnianej CLT budynków.
Sekcja BLOG jest aktywnym miejscem dzielenia się zagadnieniami z zakresu konstrukcji budowlanych, technologii budynków jak również przedstawieniem naszych zrealizowanych projektów.