Czy budynki w drewnianej technologii CLT, to zamiennik budynków w technologii szieletowej?
Odpowiedź brzmi: Nie.
Technologia CLT jest odmienną technologią od technologii szkieletu drewnianego.
1. Z czego składa się element budynku ( ściana, strop, dach)
Elementy budynków CLT charakteryzują się pełnym przekrojem drewnianym. Na całej długości i szerokości ściany/stropu/płyty dachowej jest jednolity przekrój drewniany.
Elementy budynków w technologii szkieletowej wykonane są z pojedynczych słupów i belek drewnianych tworzących ramę. Między ramą ściany lub stropu jest pustka powietrzna wypełniona materiałem izolacyjnym; ramy drewniane obite są płytami drewnopochodnymi. Standardowy rozstaw elementów w ramie to moduł 625mm.
W pełni drewnianym budynkiem jest budynek CLT, ponieważ konstrukcja budynku składa się wyłącznie z drewna. Konstrukcja szkieletu drewnianego składa się z elementów drewnianych, wypełnionych materiałem izolacyjnym niedrewnianym.
2. Zastosowany materiał na element budynku (ściana, strop, dach)
Dla obu technologii stosujemy drewno konstrukcyjne o określonych właściwościach mechanicznych.
Do budowy paneli CLT stosujemy wyselekcjonowane deski drewniane klejone krzyżowo. W końcowej fazie produkcji, panele CLT są szlifowane do jakości wizualnej. Każdy panel CLT jest wypoziomowany z zachowaniem
prawidłowej geometrii kątów i wymiarów. Elementy CLT produkowane są w zakładach produkcji z wykorzystaniem maszyn CNC.
Do budowy ścian, stropów, dachów w konstrukcji drewnianego szkieletu stosujemy wyroby tartaczne, które charakteryzują się niższą jakością produkcji elementu od prefabrykatu CLT.
3. Fizyka budynku
Zagadnienia fizyki budowli są istotne dla budownictwa mieszkalnego. Przenikanie ciepła, akumulacja ciepła, przepływ powietrza, to czynniki wpływające na jakość przegród budowlanych i zapotrzebowania energetycznego na ogrzanie/wentylowanie obiektu.
Zastosowanie 100% drewna w elementach CLT na budowę budynku prowadzi do lepszych wyników dla fizyki budynku.
Jednorodny materiał drewniany na przegrody CLT zapewnia niższe przenikanie ciepła, wyższą akumulację cieplną i swobodny przepływ powietrza od elementów szkieletu drewnianego.
4. Mechanika budynku- statyka konstrukcji
Budynki w technologii szkieletu drewnianego są układami prętowymi połączonymi przegubowo ze sobą.
Budynki w technologii CLT są układami powierzchniowymi: elementami tarczowymi i elementami płytowymi połączonymi przegubowo ze sobą.
Konstrukcje budynków w technologii CLT charakteryzują się większą sztywnością i mniejszymi przemieszczeniami od konstrukcji szkieletowych.
Oznacza to, że budynki szkieletowe "pracują" mocniej i są podatniejsze na wszelkie siły pionowe i poziome. Natomiast budynki w technologii CLT są stabilniejsze i stawiają większy opór siłom poziomym i pionowym.
Użytkując budynek szkieletowy słyszymy jego pracę, szczególnie po kilku latach użytkowania. Budynki CLT są "ciche" i przyjemne"